Saugos taisyklės eksploatuojant elektros įrenginius Lietuvoje

Įvadas

Saugos eksploatuojant elektros įrenginius taisyklės (toliau – Taisyklės) yra neatsiejama dalis elektros energetikos sektoriaus Lietuvoje. Jos užtikrina ne tik darbuotojų saugumą, bet ir efektyvų elektros įrenginių veikimą. Lietuvos Respublikos energetikos ministro patvirtintos Taisyklės nustato griežtus reikalavimus, kurių privalo laikytis elektros energijos gamintojai, tiekėjai, perdavimo sistemos bei skirstomųjų tinklų operatoriai ir vartotojai. Šiame straipsnyje išsamiai aptarsime pagrindines Taisyklių nuostatas, technines ir organizacines priemones bei reikalavimus elektrotechnikos darbuotojams.

Bendrosios nuostatos

Taisyklės buvo parengtos vadovaujantis Lietuvos Respublikos elektros energetikos įstatymo nuostatomis. Jos yra privalomos visiems elektros įrenginių savininkams ir eksploatuotojams, įskaitant elektros energijos gamintojus, visuomeninius elektros energijos tiekėjus, perdavimo sistemos bei skirstomųjų tinklų operatorius ir vartotojus. Taisyklės netaikomos eksploatuojant buitinius kilnojamuosius elektros prietaisus, transporto priemonių vidaus elektros įrangą ir kitose srityse, kuriose naudojama specialių parametrų elektros srovė.

Elektrotechnikos darbuotojams keliami reikalavimai

Elektrotechnikos darbuotojais gali būti tik fiziniai asmenys, turintys atitinkamą elektrotechninį išsilavinimą arba atlikę stažuotę ir nustatyta tvarka atestuoti. Jiems gali būti suteikiamos trys apsaugos nuo elektros kategorijos: aukšta kategorija (AK), vidurinė kategorija (VK) ir pradinė kategorija (PK). Šios kategorijos priklauso nuo darbuotojo žinių įvertinimo atestavimo komisijos ir elektrotechninio išsilavinimo.Darbuotojai turi būti ne jaunesni kaip 18 metų, patikrinti sveikatos apsaugos ministro nustatyta tvarka ir periodiškumu, išklausę įvadinį ir pirminį instruktavimą darbo vietoje, teoriškai ir praktiškai apmokyti saugiai dirbti bei turintys atitinkamą kvalifikacijos atestatą. Nauji darbuotojai, kol nėra atestuoti, gali dirbti tik prižiūrimi kvalifikuoto elektrotechnikos darbuotojo.

Elektrotechnikos darbuotojų funkcijos, teisės ir pareigos

Elektrotechnikos darbuotojai organizuoja ir vykdo elektros įrenginių techninę priežiūrą, remontą, montavimą, derinimą ir bandymus. Jie yra atsakingi už operatyvinį valdymą ir saugų elektros įrenginių eksploatavimą. Pagal atliekamas funkcijas elektrotechnikos darbuotojai yra skirstomi į darbų vadovus, darbų vykdytojus, prižiūrinčius darbuotojus, brigados narius ir stažuotojus.Darbdavys ar jo įgaliotas asmuo privalo užtikrinti darbuotojų saugą ir sveikatą, organizuojant ir vykdant darbus elektros įrenginiuose. Už elektros įrenginių eksploatavimą atsakingas asmuo turi užtikrinti, kad elektros įrenginiai būtų tinkamai prižiūrimi ir atitiktų visus saugos reikalavimus.

Apsaugos nuo elektros poveikio priemonės

Organizuojant ir vykdant darbus elektros įrenginiuose, būtina taikyti tiek technines, tiek organizacines priemones, siekiant apsaugoti darbuotojus nuo elektros srovės, statinės elektros, elektromagnetinių laukų ir elektros lanko poveikio.

Techninės priemonės:

  • Įtampos išjungimas ir įrenginio atjungimas.
  • Priemonių, apsaugančių nuo savaiminio arba klaidingo komutacinių aparatų įsijungimo, taikymas.
  • Elektros įrenginių srovinių dalių įžeminimas naudojant kilnojamus ar stacionarius įžemiklius.
  • Apsauginių ženklų iškabinimas darbo vietose.
  • Izoliacinių įrankių ir priemonių naudojimas.

Organizacinės priemonės:

  • Atsakingų asmenų paskyrimas už darbuotojų saugą.
  • Darbų vykdymo pagal nurodymus ir pavedimus organizavimas.
  • Instruktavimas ir darbuotojų apmokymas.
  • Darbo vietos ruošimas ir saugumo užtikrinimas.

Darbų kategorijos ir saugos reikalavimai

Darbuotojų saugai užtikrinti darbai elektros įrenginiuose skirstomi į tris kategorijas:

  1. Pirma kategorija – darbai vykdomi ant arba arti įtampą turinčių dalių.
    • Prieš pradedant darbus turi būti atjungta įtampa arba uždengiamos įtampą turinčios dalys.
    • Darbuotojai turi būti izoliuoti nuo žemės ir naudoti izoliuotus įrankius.
  2. Antra kategorija – darbai vykdomi atjungus įrenginį.
    • Įvykdomos techninės priemonės: įtampos išjungimas, įrenginio atjungimas, įžeminimas ir darbo vietos paruošimas.
    • Įžeminimas atliekamas naudojant kilnojamus ar stacionarius įžemiklius.
  3. Trečia kategorija – darbai vykdomi neišjungus įtampos toli nuo įtampą turinčių dalių.
    • Užtikrinama, kad darbuotojai neprisiliestų prie įtampą turinčių dalių.

Išvados ir rekomendacijos

Saugos eksploatuojant elektros įrenginius taisyklės yra būtinos siekiant užtikrinti darbuotojų saugą ir efektyvų elektros įrenginių veikimą. Vadovaudamiesi šiomis taisyklėmis, elektros energetikos sektoriaus dalyviai gali išvengti nelaimingų atsitikimų ir užtikrinti patikimą elektros tiekimą.Rekomenduojama visiems suinteresuotiems asmenims nuolat atnaujinti savo žinias apie saugos reikalavimus, dalyvauti mokymuose ir instruktavimuose bei griežtai laikytis nustatytų taisyklių ir procedūrų.

Dažniausiai užduodami klausimai (DUK)

1. Kam taikomos saugos eksploatuojant elektros įrenginius taisyklės? 

Taisyklės taikomos visiems elektros energijos gamintojams, tiekėjams, perdavimo sistemos bei skirstomųjų tinklų operatoriams ir vartotojams.


2. Kokių kvalifikacijos reikalavimų turi laikytis elektrotechnikos darbuotojai?

Elektrotechnikos darbuotojai turi turėti atitinkamą elektrotechninį išsilavinimą, būti atestuoti ir turėti nustatytos formos atestavimo pažymėjimus.


3. Kokios yra pagrindinės techninės apsaugos priemonės dirbant su elektros įrenginiais?

Pagrindinės priemonės yra įtampos išjungimas, įrenginio atjungimas, įžeminimas, apsauginių ženklų iškabinimas ir izoliuotų įrankių naudojimas.